Kalkulačka ERÚ: Jak vám prodraží účty nové tarify za elektřinu?

26. 1. 2016 Kalkulačka ERÚ: Jak vám prodraží účty nové tarify za elektřinu?

Energetický regulační úřad (ERÚ) na svých internetových stránkách zároveň všem odběratelům elektřiny vysvětluje, proč bude tato změna nutná. Současný systém plateb za elektřinu zastaral a podle ERÚ je dlouhodobě neudržitelný.

"Hlavním důvodem je, že podstatná část nákladů na zajištění těchto služeb má charakter fixních nákladů nezávislých na odběru elektřiny, avšak od zákazníků je tato fixní část nákladů vybírána v závislosti na velikosti jejich odběru. Je zřejmé, že pokles odběru nevyvolává pokles těchto nákladů. Celý systém musí být nepřetržitě schopen uspokojit okamžitou potřebu všech uživatelů k němu připojených," popisuje ERÚ současný stav.

Nový tarifní systém by podle ERÚ měl být spravedlivější. Podle ERÚ sleduje to, aby jednotlivé složky regulované ceny odrážely náklady na provoz, obnovu a budoucí rozvoj sítí. Reforma se vlastně týká jen regulovaných cen - platbu za přenos a distribuci elektřiny. Silovou složku ceny reforma nijak neovlivní.

Zjistit, jak na Vás dopadnou změny v tarifech cen v elektřině, si můžete spočítat v KALKULAČCE NOVÉ TARIFNÍ STRUKTURY ZDE

Používáme soubory cookies pro přizpůsobení obsahu webu a analýzu návštěvnosti, abychom Vám mohli nabídnout ještě lepší služby.

Další informace