Fiala: Opatření jsou taková, aby ČR zvládla i zastavení dodávek plynu z Ruska

27. 2. 2022 Fiala: Opatření jsou taková, aby ČR zvládla i zastavení dodávek plynu z Ruska

Opatření jsou nastavena tak, aby Česká republika zvládla i situaci, kdy by Rusko zastavilo dodávky plynu. V pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). O této hrozbě ale nemá ministerský předseda signály.

Fiala řekl, že s rizikem omezení dodávek ruského plynu počítá nejen česká vláda, ale i Evropa. „Ale nestrašme se,“ poznamenal. „Že by Rusko zastavilo úplně všechno asi není pravděpodobné, ale může dojít k omezení dodávek a i k problémům s cenami,“ uvedl. Poukázal na to, že plyn proudí do Evropy ze čtyř směrů.

Jsme připraveni ve spolupráci s jinými evropskými státy dodávky plynu, kdyby je Rusko výrazně omezilo nebo zastavilo, nějakým způsobem nahradit. Evropská komise udělala řadu předběžných dohod s jinými zeměmi, které jsou schopny pomoct,“ uvedl předseda vlády.

V případě ropy má stát reálné zásoby na 94 dnů, řekl dříve premiér. U zemního plynu nejsou zásobníky státní. „Ale máme představu o zásobách, obchodníci mají povinnost mít zásoby na 30 dní,“ uvedl ve čtvrtek. Na případné výpadky je tak ČR připravená, podle Fialy jí nahrálo i to, že nebyla tuhá zima.

Fiala také zopakoval, že je v Česku i v Evropě nutné omezit závislost na ruském plynu do budoucna. O tom dříve hovořil také ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN).

Zdroj: www.ctk.cz

Používáme soubory cookies pro přizpůsobení obsahu webu a analýzu návštěvnosti, abychom Vám mohli nabídnout ještě lepší služby.

Další informace