Ceny energií v tomto roce

30. 9. 2020 Ceny energií v tomto roce

V roce 2020 se díky pandemické krizi chová většina trhů velmi volatilně. To stejné platí i na trhu komodit, konkrétně pak na trhu s elektrickou energií. Na počátku roku 2020 došlo k poklesu cen na burzách s elektrickou energií, největší pokles byl zejména v druhé polovině března, kdy ceny klesly až na 38 EUR/MWh.

Krátkodobé snížení cen je přičítáno poklesu poptávky po elektrické energii spojené s pandemií COVID-19 a snížením hospodářské aktivity. S rozvolňováním bezpečnostních opatření se zvýšila spotřeba elektrické energie a cena na rok 2021 se v průběhu června opět vrátila na původní hodnoty z přelomu roku. V současné době je cena dodávky energie pro vzdálenější roky dražší o 5 - 10%.

Na konečnou cenu energií má vliv i oslabení koruny oproti euru. V polovině února klesl kurz pod
25 Kč/EUR, během března pak vystoupala cena až těsně pod hranici 28 Kč/EUR. V období krize spojené s COVID-19 se držela na úrovni 26 Kč/EUR, nyní s nastupující druhou vlnou opět koruna oslabuje.

Používáme soubory cookies pro přizpůsobení obsahu webu a analýzu návštěvnosti, abychom Vám mohli nabídnout ještě lepší služby.

Další informace