ERÚ stahuje kritizované tarify elektřiny, v příštím roce zůstane starý systém

1. 3. 2016 ERÚ stahuje kritizované tarify elektřiny, v příštím roce zůstane starý systém

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková potvrdila, že nový systém plateb za elektřinu v roce 2017 platit nebude. „Můžu všechny občany ujistit, že to nebude v roce 2017, možná to nebude ani v roce 2018.“

ERÚ nechce nic uspěchat, proto tarifní strukturu přepracuje, aby nebyla tolik postavená na velikosti jističe, jak to bylo dosud plánováno. S odložením původního návrhu tarifních změn souhlasí i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD, který řekl, že navržená změna v platbách elektřiny by znamenala zdražení pro více než 38 procent domácností a 91 procent podnikatelů s malou spotřebou.

Na tvorbě změn plateb za elektřinu se podílelo na 40 energetických expertů, kteří ho doporučovali schválit. Vitásková však tento tým v pondělí 29. 2. 2016 rozpustila. Změny podle ní bude dělat nyní ERÚ převážně sám, jeho tým povede René Neděla, který je v úřadu pověřen řízením sekce regulace. Vitásková dále uvedla, že do značné míry se bude příprav účastnit i ona sama.

Plánované změny tarifního systému se týkají výhradně regulovaných cen, které právě ERÚ každoročně stanovuje. Na silovou složku ceny, kterou stanovují jednotliví dodavatelé, nemá mít změna žádný vliv. Navrhovaný tarifní systém měl motivovat lidi, aby šetřili s velikostí svých jističů. Protože právě jističe mají hlavní vliv na náklady za distribuci. Jak již Vitásková dříve uvedla, návrh nové tarifní struktury nepodepíše, pokud by měl poškodit konečného spotřebitele.

Používáme soubory cookies pro přizpůsobení obsahu webu a analýzu návštěvnosti, abychom Vám mohli nabídnout ještě lepší služby.

Další informace