Analytici očekávají zdražení energie o 5 až 6 %

16. 10. 2019 Analytici očekávají zdražení energie o 5 až 6 %

Pro rok 2020 se očekává nárůst cen energie pro domácnosti zhruba o 6 % a další nárůst bude pokračovat i v letech 2021 a 2022.

Důvodů je několik. Ceny na velkoobchodní burze pro dlouhodobé kontrakty rostou, tedy pokud dodavatelé nenakoupili v předstihu, promítne se do ceny konečného spotřebitele tento nárůst čím dál tím více. I přes dlouhodobý růst cen, někteří dodavatelé se zdražováním váhali, o to větší skok je čeká letos. Dále na cenu elektřiny má vliv cena emisních povolenek a cena černého uhlí. Po finanční krizi přestal trh s emisními povolenkami fungovat. Evropská Unie rozhodla o jeho reformě, kdy výsledkem je omezení nabídky a růst ceny povolenek. A v neposlední řadě ovlivňují cenu elektřiny i neplánované odstávky jaderných elektráren. Všechny tyto aspekty se tedy odrazí v ceně energie pro konečného spotřebitele. Pro rok 2020 se očekává nárůst cen energie pro domácnosti zhruba o 6% a další nárůst bude pokračovat i v letech 2021 a 2022.

Důvodů je několik. Ceny na velkoobchodní burze pro dlouhodobé kontrakty rostou, tedy pokud dodavatelé nenakoupili v předstihu, promítne se do ceny konečného spotřebitele tento nárůst čím dál tím více. I přes dlouhodobý růst cen, někteří dodavatelé se zdražováním váhali, o to větší skok je čeká letos. Dále na cenu elektřiny má vliv cena emisních povolenek a cena černého uhlí. Po finanční krizi přestal trh s emisními povolenkami fungovat. Evropská Unie rozhodla o jeho reformě, kdy výsledkem je omezení nabídky a růst ceny povolenek. A v neposlední řadě ovlivňují cenu elektřiny i neplánované odstávky jaderných elektráren. Všechny tyto aspekty se tedy odrazí v ceně energie pro konečného spotřebitele.

Používáme soubory cookies pro přizpůsobení obsahu webu a analýzu návštěvnosti, abychom Vám mohli nabídnout ještě lepší služby.

Další informace