Dodavatelé plynu zlevňují, zastaví posilující ropa další pokles cen plynu?

29. 1. 2018 Dodavatelé plynu zlevňují, zastaví posilující ropa další pokles cen plynu?

Ceny zemního plynu v posledních letech výrazně poklesly v návaznosti na propad cen ropy na světových trzích a pokles cen elektrické energie. Na tuto situaci reagovala i většina dodavatelů, a čeští odběratelé se tak mohli těšit z nižších účtů za plyn.

Ačkoliv význam ropy při tvorbě cen plynu na velkoobchodních trzích postupně klesá, stále má určitou roli. Výrazný pokles cen ropy přineslo otevření nových možností těžby z břidličných ložisek zejména ve Spojených státech a vysoká produkce v zemích kartelu OPEC a Rusku, což na trhu vyvolalo značný převis nabídky nad poptávkou.

Na začátku roku 2016 se tak ceny ropy propadly na historická minima pod úrovní 30 dolarů za barel. Země kartelu OPEC, kterému dominuje Saúdská Arábie, se společně Ruskem dohodly na omezení těžby ropy již v roce 2016. Snížení produkce mělo přinést stabilizaci trhu a opětovný růst cen.

V průběhu loňského roku se tak těmto těžařům podařilo dostat ceny na hladinu okolo 50 dolarů, od poloviny loňského roku však začaly stabilně stoupat, přičemž na počátku letošního roku prolomily hranici 70 dolarů. Těžaři se ještě na konci loňského roku dohodli na prodloužení dohody minimálně do konce letošního prvního čtvrtletí, nyní se však zdá, že by dohoda mohla platit až do konce roku.

Používáme soubory cookies pro přizpůsobení obsahu webu a analýzu návštěvnosti, abychom Vám mohli nabídnout ještě lepší služby.

Další informace