Energetické štítky a PENB

Rozdíl - Průkaz energetické náročnosti budov (PENB) x Energetický štítek

PENB je zpracován dle metodiky vyhl. 148/2007 Sb. a hodnotí veškeré energie užívané v budově či bytové jednotce – popisuje tedy energetickou náročnost budovy včetně technologií jako celek.

Energetický štítek obálky budovy je zpracován na základě technické normy ČSN 73 0540 a hodnotí pouze kvalitu obálky budovy, tedy ochlazovaných konstrukcí. Grafický výstup PENB i energetického štítku obálky budovy je však podobný a proto často dochází k záměně těchto dokumentů.

PENB není vyžadován u prodejů a pronájmů budov postavených před rokem 1947, které od doby kolaudace neprošly žádnou větší rekonstrukcí (za větší rekonstrukci se považuje vylepšení obálky na ploše větší než 25%).

Novelizace zákona č. 406/2000 Sb. od 1. 7. 2015 počítá s odpovědností realitních kanceláří. Ty budou povinny zadat energetickou třídu do inzerátů s nabídkou nemovitostí. V případě, že bude chybět PENB je nutno psát nejhorší energetickou náročnost – tedy G.

Většinu kupujících zajímá energetická náročnost budovy, tento chybějící doklad tedy může snížit hodnotu nemovitosti.

Kdy je potřeba PENB nechat zpracovat?

  • Při prodeji budovy
  • Při pronájmu budovy
  • Při výstavbě nových budov
  • Při prodeji ucelené části budovy
  • Při prodeji bytové jednotky
  • Při větších změnách dokončených budov

Jsme připraveni Vám zpracovat materiály k energetické náročnosti budovy, poradit s jejím snížením a doporučit nejvhodnější kombinaci využití energií tak, aby Energetická náročnost Vaší budovy byla co možná nejnižší.

Používáme soubory cookies pro přizpůsobení obsahu webu a analýzu návštěvnosti, abychom Vám mohli nabídnout ještě lepší služby.

Další informace